Producenci
Poradnik namaczania i wędzenia zrębków i peletów z Broil King
Poradnik namaczania i wędzenia zrębków i peletów

Możesz uzyskać wspaniały smak wędzenia na grillu gazowym, używając wędzarni i ulubionych zrębków lub peletów. W tym, artykule skorzystaj z naszego przewodnika na temat wędzenia na grillu gazowym marki Broil King, aby upewnić się, że otrzymujesz dobry, czysty dym.

 

Jak uzyskać niebieski dym na grillu gazowym?

Niebieski dym jest kluczem do uzyskania doskonałego smaku dymu. Kolor dymu jest wskaźnikiem tego, co dzieje się wewnątrz grilla. W miarę zbliżania się drewna do spalania, intensywność dymu zmienia się: drobny niebiesko-biały dym, kłębiący się biały dym, brązowy kłębiący się dym, potem płomień, a na końcu znowu rzadki dym. Aby uzyskać najlepsze wyniki, zmniejsz moc cieplną, aby zobaczyć drobny niebiesko-biały lub kłębiący się, biały dym. Czasami konieczne może być nawet odcięcie mocy, aby stłumić intensywność.

Im czystszy dym, tym lepszy smak. Jeśli posiadasz stalową skrzynkę do wędzenia Broil King #60190 zamknij ją w co najmniej 3/4 części, aby umożliwić jak najmniejszy przepływ powietrza.

Skrzynka ta wykonana jest ze stali szlachetnej, skrzynkę należy umieścić pod rusztem, jej kształt idealnie dopasowuje się do aromatyzerów Flav-R-Wave oraz jest to jeden z elementów systemu DO MORE. Posiada dwie komory dające podwójną moc wędzenia. Ta profesjonalna wędzarka nie służy tylko do odymiania potraw. Również mieści płyny, aby dodatkowo nadać mięsu wilgotności i aromatu.

 
 

Dlaczego moczyć zrębki przed umieszczeniem ich na grillu?

Moczenie suszonych zrębków twardego drewna pozwala na wchłonięcie jedynie 3% wody. Kiedy więc położysz namoczone zrębki na grillu, powierzchnia szybko nie wyschnie, zabierając niewielką ilość wody. Po wyschnięciu drewno stopniowo staje się cieplejsze i bardziej suche, co może spowodować ryzyko zapalenia się.

Oto kluczowe temperatury, o których należy pamiętać:

Woda wrze w 100˚C. Wcześniej woda wyparuje, a drewno nie będzie cieplejsze niż 100˚C. Średnia temperatura spalania wynosi około 301˚C; może się to zdarzyć w dowolnym miejscu powyżej 232˚C przy odpowiedniej ilości czasu. W gruncie rzeczy mokre drewno nie pali się, dopóki nie wyschnie.

 
 

Wytyczne dotyczące testu namaczania

  

 

Pelety drzewne oczywiście dłużej się palą i dłużej produkują dym ze względu na swoją wielkość i gęstość. Według wagi, w pudełku wędzarniczym można umieścić dwa razy więcej suchych granulek niż chipsów. Jednak połączenie mokrego i suchego peletu wytwarzało dym przez znacznie dłuższy czas. To samo dotyczy zrębków. Nasączone wióry drzewne wytwarzały tylko 8 minut dymu, podczas gdy kombinacja jednej strony przemoczonej i jednej strony suchej dawała 12 minut całkowitego dymu. Woda może opóźnić palenie o około 10 minut nawet w wysokich temperaturach.

 

Wędzenie krok po kroku:

  1. Przez minimum 12 godzin marynuj mięso w przyprawach. 
  2. Następnie namocz w wodzie zrębki wędzarnicze (pamiętaj aby moczyły się minimum 40 minut). Skrzynkę z wiórkami umieść na aromatyzerach.
  3. Brytfannę z sokiem / wodą z ulubionymi ziołami / winem lub piwem połóż na ruszcie.
  4. Umieść mięso na wcześniej naoliwionych rusztach. 
  5. Ustaw grill na temperaturę 135°C – 200°C i włącz tylko zewnętrzne palniki.
  6. Wędź mięso tak długo, jak tego wymaga (w zależności od rodzaju i wagi mięsa, wybranej temperatury oraz czasu wędzenia).
  7. Kontroluj wilgotność zrębek. W razie potrzeby dosyp namoczonych zrębek.
  8. Po zakończonym grillowaniu odłóż mięso na odpoczynek, zawijając je w folię aluminiową. Temperatura wewnątrz mięsa wzrośnie, dzięki czemu stanie się kruche. Smacznego!

Wędzenie na grillu gazowym to idealny sposób na uzyskanie potraw o niepowtarzalnym, wyrazistym smaku. Wykorzystanie skrzynek do wędzenia nada potrawom zupełnie innego wymiaru. Wykorzystując ten proces, warto pamiętać, aby na koniec dać mięsu odpocząć — zwinięte w folie i odłożone na kilka chwil mięso stanie się niezwykle kruche. Jak rozpoznać, że mięso jest już gotowe? Będzie charakteryzować się czerwoną skórką, która sugeruje, jak głęboko dym przeniknął do jego środka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl