Producenci
Co wybrać? Palnik na podczerwień czy standardowy palnik gazowy w grillu gazowym marki Broil King?
Co wybrać? Palnik na podczerwień czy standardowy palnik gazowy w grillu gazowym marki Broil King?

Może najpierw wyjaśnimy czym jest palnik na podczerwień. 

Palnik boczny na podczerwień (IR, infrared side burner) – może on generować bardzo wysoka temperaturę, nawet do 800 stopni C. Gaz który podany jest na palnik rozgrzewa ceramiczną płytę do czerwoności, emitując fale podczerwone – stąd nazwa palnik na podczerwień. Odlewany ze stopu aluminium korpus palnika odprowadza tłuszcz i odpadki do tacki pod palnikiem. Nad palnikiem znajduje się gruby stalowy ruszt o grubości prętów 9 mm, doskonale utrzymujący wysoka temperaturę podczas opiekania z użyciem palnika. Moc palnika 2,9 kW. Palniki infraredowe głównie montowane są na półkach bocznych grilli gazowych. Palnik na podczerwień jest idealny do przygotowywania mięs, które powinny w środku zostać soczyste, a na zewnątrz “przypieczone”, z przyrumienioną otoczką.

Kto może skorzystać z palnika na podczerwień? Miłośnicy steków ponieważ Stek położony na rozgrzany ruszt kuchenki bocznej natychmiast zamknie swoje pory i ulegnie karmelizacji zatrzymując to co najcenniejsze wewnątrz mięsa zyskując tym samym na smaku.

Zalety i wady palnika na podczerwień:

 Zalety:

  • wysoka temperatura
  • bardzo szybko zagotujemy np.: wodę
  • idealny do mięs

 Wady:

  • osiąga wysoką temperaturę, dlatego nie przygotujemy drobnych potrwa, brak kontroli temperatury
  • trzeba pamiętać aby „drobne” mięso często przewracać

Palnik boczny na podczerwień montuje się z łatwością w miejsce standardowej kuchenki bocznej w lewej półce grilla. Palnik ten jest kompatybilny z grillami Broil King serii Imperial, Rega oraz Baron. Ze względów konstrukcyjnych palnik boczny na podczerwień nie pasuje do grilli do zabudowy.

Kuchenka boczna w grillu spełnia te same zadania, co tradycyjna kuchenka gazowa lub elektryczna. Zaletą kuchenki bocznej jest to, że można przyrządzić drobne potrawy, karmelizować cebulkę lecz niestety nie osiągnie tak wysokiej temperatur i nie rozgrzeje się tak szybko jak palnik na podczerwień.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl